Праграма Дня беларускага пісьменства 4 верасня!

Праграма Дня беларускага пісьменства 4 верасня!

9:00 — Святочная служба і запальванне Святога агню ў храме Свяцiцеля Мiкалая Цудатворцы, перадача Жыватворнага Агню ад Гроба Гасподняга на лампадкі і свечкі прыхаджан.

Хрэсны ход удзельнікаў рэспубліканскай навукова-асветніцкай экспедыцыі ”Дарога да Святыняў“ з Жыватворным Агнём ад Гроба Гасподняга.

Духоўна-асветніцкая сустрэча з жыхарамі г. Добруша ўдзельнікаў экспедыцыі.

(Храм Свяцiцеля Мiкалая Цудатворцы, вул.князя Ф.І. Паскевіча,58).

10:00-17:00 — ФЕСТЫВАЛЬ КНІГІ І ПРЭСЫ:

Тэматычныя экспазіцыі, прэзентацыі і інтэрактыўныя пляцоўкі

ў павільёнах:

”Бацькаўшчына“ – сумесны праект Міністэрства інфармацыі і лаўрэата прэміі Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ”За духоўнае адраджэнне“ У.Ліхадзедава, прымеркаваны да Года гістарычнай памяці (папярова-белавая прадукцыя Добрушскай фабрыкі, вырабленая ў розныя часы; фотавыстава, кнігі, каляндар, выдадзеныя ў рамках праекта ”Бацькаўшчына“);

”Слова пісьменніка“ – выстава-прэзентацыя выданняў членаў грамадскага аб’яднання ”Саюз пісьменнікаў Беларусі“ і дзяржаўных выдавецтваў; аўтограф-сесіі, паэтычныя сустрэчы і прэзентацыі абласных аддзяленняў Саюза пісьменнікаў Беларусі;

”Белдрук“ – экспазіцыі Установы Адміністрацыі Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ”Выдавецкі дом ”Беларусь сегодня“ і РВУ ”Выдавецкі дом ”Звязда“; гандаль перыёдыкай, сувенірнай прадукцыяй з дзяржаўнай сімволікай;

”Белкніга“ – выстава-продаж кніг, у тым ліку са зніжкамі, аўтографамі аўтараў; шырокі продаж сувенірнай і папярова-белавой прадукцыі; прэзентацыя мабільнага дадатка з аўдыёкнігамі ”Чытанка“.

(вул.князя Ф.І. Паскевіча)

10:00-17:00 — ”Дзіцячыя прыгоды ў Добрушы“ — гульнева-пазнавальная пляцоўка (стадыён ДУА ”Сярэдняя школа №1 г.Добруша“).

11:00-17:00 — Дзіцячая пляцоўка ”Наша крыніца натхнення“ (тэрыторыя ДУА ”Сярэдняя школа №1 г.Добруша”).

10:00-17:00 — ”Ад спадчыны да сучаснасці“ — выстава вырабаў майстроў народных мастацкіх рамёстваў Гомельшчыны (сквер па праспекту Міра).

10:00-17:00 — ”Дыяменты стагоддзя“ — праект, прысвечаны 100-годдзю Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі ”Святло каштоўнасцей духоўных“:

· літаратурны салон княгіні Ірыны Паскевіч (салонныя гульні, віктарыны, конкурсы з гледачамі, тэатралізаванае дзеянне, выставачны праект ”Паскевичи и свидетели эпохи“);

· літаратурны музей пісьменнікаў Гомельшчыны: І. Шамякіна, І.Мележа, І. Навуменкі, А. Макаёнка (экскурсія па банернай выставе, інтэрактыўная гульня па Літаратурнай карце Гомельшчыны, тэматычныя конкурсы і віктарыны, кніжная выстава, фотазона ”Кабінет пісьменніка“);

· выставачны праект ”З любоўю да Гомельшчыны“;

· выставачны праект ”Летапісец эпохі“, прысвечаны творчасці народнага пісьменніка Беларусі Івана Шамякіна;

· дзіцячая пляцоўка ”У краіне беларускіх казак“.

Літаратурныя падворкі ”Гомельшчына літаратурная“ — прэзентацыі лепшых праектаў бібліятэк;

”Песняры зямлі беларускай“ — выставачны праект Дзяржаўнага літаратурна-мемарыяльнага музея Якуба Коласа і Дзяржаўнага літаратурнага музея Янкі Купалы, прысвечаны 140-годдзю са дня нараджэння беларускіх класікаў Якуба Коласа і Янкі Купалы.

(сквер па праспекту Міра)

10:00-11:00 — Творчыя праекты Гомельскага абласнога аддзялення ГА ”Саюз пісьменнікаў Беларусі“:

“Сэрца на далоні” — ўручэнне ўзнагарод Рэспубліканскага літаратурнага конкурсу “І.Шамякін. “Сэрца на далоні”;

“Наш Добруш” — ўручэнне ўзнагарод адкрытага абласнога паэтычнага конкурсу, прысвечанага Дню беларускага пісьменства;

“Тут слова роднае гучыць…” — творчая сустрэча з лаўрэатамі абласной літаратурнай прэміі імя Кірылы Тураўскага;

“Паслядоўнікі Шамякіна” — прэзентацыя-калейдаскоп новых выданняў гомельскіх аўтараў – членаў ГАА ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”;

“Нашай долі славянскай карункі…” — прэзентацыя беларуска-расійскага праекта “Зямля наш агульны дом”.

Аўтограф-сесія пісьменнікаў Саюзнай дзяржавы.

11:00-14:00 — Праграмы аматарскіх літаратурных аб'яднанняў Гомельшчыны (ЛІТА):

”Крыніцы беларускай паэзіі“ — праграма-праект літаратурнага аб'яднання ”Крыніцы“;

”Зямля ў нас на ўсіх адна ... “ — музычна-паэтычная прэзентацыя міжрэгіянальнага зборніка ;

”Планета дзяцінства пад сузор'ем дабра“ — дзіцячая творчая пляцоўка па творах гомельскіх дзіцячых аўтараў ;

”Калі жыве ў душы імкненне тварыць... “ – літаратурна-музычная праграма;

”Вялікі дзякуй, край мой родны!“ — літаратурна-музычны праект.

(сквер па праспекту Міра (помнік І.П.Шамякіна)

10:00-17:00 — ”Памяць пакаленняў“ — інтэрактыўная экспазіцыя музеяў баявой славы ўстаноў адукацыі (тэрыторыя ДУА ”Сярэдняя школа №1 г.Добруша”).

10:00-17:00 — Інтэрактыўная выстава грамадскіх аб’яднанняў (вул.Гагарына).

10:00-17:00 — ”Гомельшчына турыстычная“ — выстава-прэзентацыя турыстычнага патэнцыялу Гомельскай вобласці і турыстычных паслуг (вул.князя Ф.І. Паскевіча).

10:00-17:00 — ”Гісторыя друку Гомельшчыны“ — праект філіяла ДУ ”Музей гісторыі горада Гомеля“ ”Музей друку і фатаграфіі“ (Цэнтральная плошча).

10:00-17:00 — ”Газетны бульвар“ — выстава рэгіянальных друкаваных сродкаў масавай інфармацыі Гомельскай вобласці (вул.князя Ф.І. Паскевіча).

10:00-17:00 — ”Мой горад“ — Пляцоўка Міністэрства сувязі і інфарматызацыі Рэспублікі Беларусь сумесна з РУП “Белтэлекам” (вул.князя Ф.І. Паскевіча).

10:00-17:00 — ”Моладзь ФЭСТ“ — маладзёжная пляцоўка (вул.князя Ф.І. Паскевіча, каля Дзіцячай школы мастацтваў).

10:00-17:00 — ”Горад майстроў“ — выстава прафесійна-тэхнічных устаноў адукацыі Рэспублікі Беларусь (вул.князя Ф.І. Паскевіча).

10:00-17:00 — ”Паштовы павільён“ (РУП паштовай сувязі ”Гомельаблпошта“):

· старт праекта ў фармаце посткросінгу ”Паштоўка.БЕЛ“ (гасцям і ўдзельнікам свята будзе прапанавана запоўніць тэматычныя паштоўкі да Дня пісьменства і перадаць іх работніку паштовай сувязі для далейшай адпраўкі праз аддзяленне РУП ”Белпошта“);

· экспазіцыя паштовай прадукцыі;

· выстава картак для пасткросінга;

· дабрачынная падпіска для дзіцячых дамоў;

· тэматычная фотазона.

(вул.князя Ф.І.Паскевіча)

10:00-17:00 — Выстава ”Лёсы, складзеныя ў трохвугольнік “ — сумесны праект УП “БелТА” і Беларускага дзяржаўнага музея гісторыі Вялікай Айчыннай вайны (набярэжная ракі Іпуць).

11:00-20:00 — Выстава “Генацыд беларускага народа” — Праект выдавецтва “Беларусь” (набярэжная ракі Іпуць).

10:00-17:00 — ”Добрушскі кірмаш“:

· праца гандлёвых радоў;

· выстава-продаж брэндавай прадукцыі прадпрыемстваў ”Мая Гомельшчына”.

(вул.князя Ф.І.Паскевіча).

10:00-11:30 — ”Кніга – землякам І.П.Шамякіна“ — уручэнне кніжнага падарунка – бібліятэчкі новых выданняў:

”Дзе слова славянскае гучыць…“ — творчая сустрэча пісьменнікаў Беларусі, Расіі і Украіны, прысвечаная Году гістарычнай памяці (ДУА ”Сярэдняя агульнаадукацыйная школа №1 г. Добруш“);

”Шануй край свой бацькоўскі“ — творчая сустрэча пісьменнікаў Беларусі, Расіі і Украіны (ДУА ”Сярэдняя агульнаадукацыйная школа №2 імя Ф.Я. Кухарава г.Добруша“);

”Пад небам зорным, небам мірным…“ — творчая сустрэча пісьменнікаў Беларусі, Расіі і Украіны (ДУА ”Сярэдняя агульнаадукацыйная школа №3 г.Добруша“);

”З аднаго кораня“ — творчая сустрэча пісьменнікаў Беларусі, Расіі і Украіны (ДУА ”Гімназія” г.Добруша“).

12:30 — Прэзентацыя кнігі “Па веры вашай…” заслужанага дзеяча культуры Рэспублікі Беларусь, беларускага празаіка і публіцыста Уладзіміра Гаўрыловіча (грамадска-культурны цэнтр па вул.Ф.І.Паскевіча).

11:00 — ”Фанфары Гомельшчыны“ — абласное свята духавых аркестраў (праспект Міра).

10:00-16:00 — Фестываль футбола памяці У.М Рыжанкова (стадыён ”Юнацтва“, вул.Войкава, 2б).

10:00 — ”З любоўю ў сэрцы да Беларусі“ — Літаратурна-мастацкая імпрэза Грамадскага аб’яднання ”Саюз пісьменнікаў Беларусі“ (галоўная сцэна, Цэнтральная плошча).

11:30 — Уручэнне абласной літаратурнай прэміі імя Кірылы Тураўскага (галоўная сцэна, Цэнтральная плошча).

11:50 — Узнагароджанне пераможцаў рэспубліканскага творчага конкурсу Міністэрства інфармацыі і Беларускага прафесійнага саюза работнікаў культуры, інфармацыі, спорту і турызму сярод журналістаў СМІ на тэму ўборачнай кампаніі 2022 года “Хвала рукам, что пахнут хлебом” (галоўная сцэна, Цэнтральная плошча).

12:15 — Узнагароджанне пераможцаў конкурсу работ творчай моладзі “Золотое перо “Белой Руси”-2022” (галоўная сцэна, Цэнтральная плошча).

14:00-16:00 — ЗАКРЫЦЦЁ XXІХ ДНЯ БЕЛАРУСКАГА ПІСЬМЕНСТВА (галоўная сцэна, Цэнтральная плошча).

281